רוצה לקבוע פגישת יעוץ?
יש לך שאלה בנושא בית חכם?
מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
0
  • כמות
  • המוצר
  • אין מוצרים בסל

מה עושה דוד לבאמת חכם?


כמו בכל שנה החורף מגיע "בהפתעה", ואיתו, גם אחד מהפתרונות בתחום הבית החכם שפותר בעיה אמיתית לעשרות אלפי בתים בישראל והיא האפשרות לעשות מקלחת עם מים רותחים גם, אם את\ה המתרחצים האחרונים בתור... וכל זאת נעשה ע"י החלפה דיי פשוטה (שצריכה להתבצע ע"י חשמלאי מוסמך) של רכיב בדיד אשר יכול לבצע את פעולת החימום באמצעות אפליקציה ומרחוק. אבל האם זה כל מה שנדרש מרכיב דוד חכם? ומה מבדל מוצר אחד מהמתחרה שלו בשוק ואילו מאפיינים רצוי לשים אליהם לב כאשר באים לבחור דוד חכם לבית? כל התשובות בפוסט הבא...באחריות

החלפה ותאימות חשמלית

החלפה של מתג דוד חשמל סטנדרטי מתבצעת ע"י ניתוק וחיבור פשוט של 4 גידים. חוטי כניסה – L )פזה N ((אפס) המגיעים מארון החשמל, וחוטי יציאה – L1 (פזה - N1 ((אפס) שהולכים לדוד, כפי שניתן לראות בשרטוט המצ"ב.
אולם הדוד החכם צריך גם להתאים לקופסת החשמל המבוטנת בתוך הקיר.
ברוב הבתים החדשים קופסאות החשמל המבוטנות בקיר הן מסוג (גוויס) 3 מקום, ולפיכך רוב פתרונות הדוד מתמקדים היום לקופסאות אלו. אולם ישנם גם בתים בהם עדיין ניתן למצוא קופסאות 55 (עגולות) וקופסאות וייסבורד (מלבניות מאורכות) לכן חשוב לבדוק לפני שמזמינים האם ישנו דוד המתאים לקופסא המבוטנת בקיר ביתכם לדוגמא דוד Heat Switch V3 ל 3 מקום יראה כך בלבן או בשחור:

ואילו דוד 55 יראה כך בלבן או בשחור:

דבר נוסף שהוא אמנם בסיסי לכל מוצר שנוגע בדוד החכם, הוא העובדה שלפי חוק החשמל בישראל מוצר שכזה מצריך ניתוק גם של ה 0 וגם של הפאזה - כלומר ניתוק דו קוטבי. ולכן כל מוצר דוד חכם חייב להיות בעל ניתוק דו קוטבי להתקנה בתוך הקיר, העומד בכל דרישות התקינה ומתאים למגזר הפרטי והציבורי כאחד.

הדלקה \ כיבוי ומה שביניהם

אחת מהבעיות שדוד חכם בא להחליף הוא ההרגל הבעייתי של שכיחת הדוד ודולק למשך כל היום או לכל הפחות עד הפעם הבאה שאנחנו שמים לב לכך שהוא דולק. כאשר אנו מחליפים מתג דוד מכאני במתג דוד חכם אשר בפאנל הזכוכית שלו ישנו רק כפתור הפעלה של On/Off אנחנו לא באמת מטפלים בבעיה של שכיחת הדוד דולק. זה נכון שבשימוש של דוד חכם אנו מסוגלים לנטר מכל מקום בעולם באמצעות הסמארט-פון שלנו, להיכנס לאפליקציה, לראות שהדוד שפתחנו בבוקר עדיין דולק ולכבות אותו, אבל גם את זה צריך לזכור לעשות לא? ולכן הרעיון של פתיחת הדוד באפליקציה או דרך פאנל הפיקוד הזכוכיתי שלו חייב לבוא עם יכולת לקבוע את משך הפעולה של הדוד כבר בלחיצה הראשונה. הרעיון של שנתות דיגיטליות המייצגות 120 דק' בחלוקה לרבעי שעה, מאפשר למשתמש לקבוע את משך ההפעלה של הדוד כבר מפאנל הראשי של הדוד כאשר ההוספה או ההפחתה של הזמן נעשית על ידי לחיצה על + או – בהתאמה. כך שגם בעת הפעלה ספונטנית מהבית או מהאפליקציה הדוד יעבוד על פי הזמן שהוגדר לו ולא עד קץ הימים או קץ גוף החימום (מה שיגיע קודם). כמובן שלכל היופי של שנתות דיגיטליות מצטרף מנגנון תזמון או לוח זמנים אשר מאפשר לקבוע שעות פעולה קבועות לדוגמא מ 06:30 עד 07:30 בבוקר ואז שוב בערב לפני השכבות מ 18:00 עד 18:45 וכן הלאה וכן הלאה, וכל זאת כאשר אנו בוחרים את ימי ההפעלה הרצויים ויכולים לחסוך באנרגיה ובחשמל לדוגמא בסוף השבוע. בנוסף השימוש בלוחות זמנים באמצעות האפליקציה לא מוגבל כמובן למספר הפעלות ב 24 שעות, כפי שמוגבל דוד מכאני אשר משתמש בשעון קפיצים מכאני אשר מכוון על ידי הרמת הזיזים, וכל שינוי מצריך טיפול בדוד עצמו ושינוי הזיזים לפי הנדרש.

חיבור לרשת

בכדי שנוכל לשלוט במתג דוד חכם, אנחנו צריכים להוריד אפליקציה. (שימו לב לפראנואידים שבינכם, רוב האפליקציות של הדוד החכם יבקשו הרשאות סטנדרטיות של מיקום, מצלמה, גישה ל WIFI, קבלת מידע מהאינטרנט, מיקרופון ועוד. אם אתם לא בנויים ל"חיות על הקצה" ולאפשר את ההרשאות הללו במכשירכם, המוצר הזה לא בשבילכם) בנוסף אנו צריכים שהדוד יצומד לרשת האלחוטית שלנו ויוכל לצאת אל האינטרנט (לענן) בכדי שאנו נוכל לגשת אליו ולהפעילו מהרשת האלחוטית הביתית או מכל מקום בעולם באמצעות הרשת הסלולרית. פרוטוקול הרשת היעיל והשכיח ביותר בכל בית כיום הוא ה WIFI. ולכן רוב הדודים החכמים המיוצרים כיום מתחברים ל WIFI 2.4GHz הזמין כיום בכל בית. דודים חכמים אשר אינם עובדים עם WIFI מצריכים מתווך או רכזת אשר תמיר את הפרוטוקול איתו עובד הדוד (לדוגמא RF או Zigbee) לרשת ה WIFI האלחוטית. דודים כאלה יהיו בדרך חלק ממערכת שלמה של בית חכם, ויצטרפו כעוד מכשיר חכם באפליקציה רחבה אשר שולטת בכל רכיבי הבית כגון, תאורה, אקלים, אבטחה, אודיו וידאו וכדומה. לפיכך המחיר לדוד אשר אינו WIFI יהיה גבוה משמעותית עקב הצורך להוספת רכזת ואינו משתלם כמוצר בדיד.

אפשרויות שדרוג והרחבה

מתקיני בית חכם וכל העוסקים בתחום מתייחסים למוצר הדוד החכם כרגל הקטנה אשר "נכנסת" לתוך הבית ומעוררת את התיאבון אצל הלקוח לגבי האפשרות לשליטה במערכות נוספות ובצורה חכמה. לקוח אשר נלהב מהאפשרות של שליטה במערכת המים החמים בתצורה אפליקטיבית ירצה גם להרחיב את החוויה לתריסים החשמליים אשר בביתו, לתאורה, למערכת המיזוג ועוד. ולכן בחירה בדוד חכם אשר לאותה האפליקציה שבה הוא נשלט ניתן לצרף רכיבים נוספים ולהגדיל את הפתרון לבית חכם אשר משלב את המערכות העיקריות בבית היא בחירה חכמה. דוד חכם מבית Digital-Home הינו הרכיב הראשון אבל בהחלט לא האחרון בשרשרת של פתרונות אשר מתבססים על פתרון ה IoT של חברת TUYA. החברה המובילה בעולם לפתרונות WIFI חכמים. מעל ל 30,000 מוצרים מתחברים לאותה אפליקציה כמו הדוד החכם ומאפשרים לכם לגדול לכל כיוון שתרצו עם מערכת בית חכם כוללת ומקיפה.

לסיכום

הדוד החכם הינו הפריט הנמכר ביותר בתחום הבית החכם, ומאפשר בהחלט הצצה לעולם שבו אנחנו גם יכולים לחסוך באנרגיה, לחסוך קצת בכיס ולהוסיף אביזר שעושה לנו את החיים קצת יותר נוחים ואת הקיר ליד האמבטיה לקצת יותר מסוגנן
  • 0 ₪