רוצה לקבוע פגישת יעוץ?
יש לך שאלה בנושא בית חכם?
מלאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
0
  • כמות
  • המוצר
  • אין מוצרים בסל

5 טיפים להכנת ביתך לחשמל חכם - חדש

אחת השאלות שאני נתקל בהם לרוב מלקוחות שנמצאים בדרך כלל בתהליך של שיפוץ מסיבי או של בנית בית חלומותיהם היא איזה הכנות אני צריך לבצע בכדי להכין את הבית שלי לבית חכם או לחשמל חכם? ובכן, להלן 5 טיפים שכדאי לשים לב אליהם שבונים או משפצים נכס בכדי שיהיה מוכן לעתיד למערכות בית חכם אלחוטיות אשר תומכות בפרוטוקולים של WIFI או ZWAVE או אפילו RF. אם תשמרו על הטיפים הללו תוכלו להבטיח שביתכם החדש מוכן להכנסת מערכת חשמל חכם בצורה קלה וגמישה בסיום השיפוץ או הבניה.


טיפ ראשון – הכנסת קו 0 למתגי התאורה.

קו ה 0 (קו הניוטרל) מסומן כיום בחיווט החשמלי של הבית בגיד כחול.
בחיווט התאורה הסטנדרטי אין צורך בהעברת קו האפס למתג, מכיוון שמתג התאורה כשמו כן הוא, תפקידו למתג את ההזנה (הפאזה) לגוף התאורה ולא לייצר את מפל המתחים, לפיכך ברוב מתגי התאורה הקיימים כיום בבתים לא נמצא את קו ה 0 הכחול. אולם רוב מתגי התאורה ומתגי התריס החכמים דורשים כיום חיבור של קו 0. ליתר דיוק המתגים החכמים מתחלקים ל-2 קבוצות עיקריות. אלו שדורשים קו 0 (Neutral) ואלו שלא. ההבדל הוא בחיווי חוזר. בדיקת מצב המתג באופן אלחוטי. אם למתג לא מגיע קו 0, כאשר המתג במצב כבוי, לא יהיה חיווי חוזר ולא נוכל לדעת האם המתג דלוק או כבוי. בתהליך הבניה ניתן לבקש מהחשמלאי אשר ממילא מחווט ומשחיל את נקודות החשמל להשחיל גם קו 0 למתגי התאורה והתריס, בקשה זו לא אמורה להיות תוספת כספית משמעותית לתמחיר עבודת החשמלאי (קחו בחשבון ש 100 מ' של גיד 1.5 מ"מ קו 0 – כחול עולה בסביבות 70 ₪) לתשתית חשמל ביתית קיימת העוברת שיפוץ או "מתיחת פנים" ושדרוג מדובר בעבודה שמצריכה מיפוי המצב הקיים פירוק אביזרי הקצה (מפסק, קופסת ביקורת, גוף תאורה ועוד..) השחלה של סטאלבנד משיכת החוטים שהוצאו יחד עם חוט חדש וחיווט מחדש של כל העסק צפה לעלות של 100 ש"ח לנקודה.

טיפ שני – הפרדת מתגי תריס ותאורה

אחד מהאתגרים שמתקיני בית חכם נתקלים בהם רבות הוא מתגים משולבים של תריס ותאורה או 2 ויותר מתגי תריס בקופסאות של 3 או 4 מקום. מכיוון שרוב מתגי התריס החכמים הם מתג בודד (Stand Alone) אשר שולט על תריס אחד ומבצע פעולה של עלייה – עצירה – והורדה, כפי שניתן לראות בתמונה המצ"ב, האתגר של החלפת מתג משולב תריס ותאורה הופך להיות ממשי, ומצריך חציבה, הפרדת המאור ממתג התריס ופתיחה של קופסאות חדשות למתגי התאורה או התריס הנוספים. לפיכך אם ניתן כבר בשלב התכנון של מערכת החשמל לבקש מהחשמלאי להפריד את מתגי התריס מהתאורה ולשמור על מתג תריס בודד לכל תריס חשמלי, תחסכו הרבה כאב ראש בהגיעכם לבחירת מערכת בית חכם

 

טיפ שלישי – קופסאות 3 מקום למתגי תאורה והתריס

רוב מתגי התריס והתאורה החכמים אשר נמכרים בישראל מותאמים לקופסאות 3 מקום (US Standard). כל מתגי התאורה החכמים של חברת Digital-Home המותאמים לקופסאות 3 מקום מגיעים עד 4 הדלקות, מה שאמור ברוב המקרים לכסות את מספר הצרכנים (הנורות) הנדרשות להדלקה. לכן אם החלטתם לשפץ או לבנות בית חדש השתדלו לשמור על אחידות בקופסאות מתגי התאורה והתריסים של קופסאות 3 מקום ובכך תוכלו להכין את התשתית להחלפה קלה גם בעתיד של מתגי הפלסטיק למתגים חכמים.

 

טיפ רביעי – קופסאות 3 מקום עמוקות

בהמשך לטיפ הקודם של שימוש בקופסאות 3 מקום, אפשר במיוחד בפרוייקטים של בניה מ 0 להשתמש ב קופסאות עמוקות בכל הנקודות בהם תרצו למקם מתגים חכמים. אמנם המתגים החכמים עצמם לא גדולים ואמורים להיכנס גם בקופסאות סטנדרטיות, אך עם ריבוי חוטים ומפסקים לפעמים לא נשאר מקום.

 

טיפ חמישי – הוספת מתגי תרחיש לתוכנית החשמל

מתגי תרחיש הינם מתגים אשר מאפשרים לבצע מספר פעולות טוריות שבהן מתבצע תרחיש כגון תרחיש יציאה מהבית, אשר בלחיצת כפתור אחת סוגר את כל האורות בבית ומוריד את התריסים. או תרחיש כניסה שבו בעת הכניסה לבית נדלקים אורות מסויימים לפי בחירתנו ותריסים מסויימים נפתחים וכדומה. ברוב מערכות הבית החכם ניתן לתכנת מתגים אשר יהיו מתגים ייעודים לביצוע תרחיש. אם תרצו, תוכלו להכין תשתית לשליטה כללית באיזור הכניסה/יציאה מהבית אשר כוללת קופסא של 3 מקום אשר תקבל הזנה (פאזה) ואפס. אפשר להגדירה כמתג ראשי בעל מספר אפשרויות או אפילו תכנון לטאבלט עם מבט על.הטיפים המובאים להלן יכולים לחסוך לכם לא מעט כסף, מכיוון שתכנון לא נכון עלול להסתיים בעלויות גבוהות כאשר תרצו לבצע מעבר למערכת בית חכם אלחוטית. אם אתם עדיין מבולבלים או זקוקים לייעוץ, צרו קשר! חברת Digital-Home תשמח לתת לכם שירות מקצה לקצה – החל משלב התכנון של מוצרי הבית החכם, בחירת הטכנולוגיה המתאימה והעיצוב המתאים לבית, דרך סיוע בהתקנת אביזרי הבית החכם ועד לשירות שוטף ותחזוקה לאורך זמן. קובי שקד מתכנן ומבצע בתים חכמים מאז 2014


 
  • 0 ₪